Bu ülkede ayın 29’unda herkes birebir şeyi yapıyor! Öğrenince siz de deneyeceksiniz

on

Arjantin 1536 yılında İspanyollar tarafından keşfedilen bir ülkedir. İspanyollar bu toprakların gümüş bakımından varlıklı olacağına düşündüğünden ismini Latincede gümüş manasına gelen "argentum" ismini vermişlerdir.

Ama tuhaf bir halde Arjantin, gümüş hariç çabucak hemen her mineral bakımından zengindir. Fakat bu halkının varlıklı olduğu manasına gelmez.

Ülkedeki iktisat günden güne katlanarak düşüşe geçtiğinden, iş verenler kemer sıkma siyaseti izlediğinden, yüksek enflasyon ötürü ülkedeki işsizlik ve yoksulluk giderek artmakta ve bu durum mağazalara, fabrikalara kapanmaktan öteki yol bırakmamaktadır. İşsiz kalanların iş bulma talihi ise yok denecek kadar azalmış durumdadır.

Geçinemeyen halk için bir teşebbüsçü tarafından 2018 yılında takas pazarları kurulmuştur. Beşerler besin ve tuvalet kâğıdı üzere gereksinim duydukları eserleri bu pazarlarda, para kullanmadan kendi eşyalarıyla takas etmektedirler.

İnsanların günlük hayatlarının bir kesimi olan, her gün öğlen yemeğinden sonra yapılan ve aslında bir İspanyol kültürü olan siesta saatleridir. Birçok okul ve işletme çoklukla öğle birden saat dörde kadar kapalı olur. Hatta ülkede yalnızca siesta saatlerinde oda kiralanan birkaç otel bile bulunmaktadır.

Arjantin'de her ayın 29'unda uygulanan meşhur bir gelenek var. Her ayın 29'unda Gnocchi ismi verilen yemeği yapıp yemek, paranın kısıtlı olduğu ayın son günleri için ülkü olan ucuz bir yemek olarak görülüyor.

Patates, un ve tuzdan yapılan Gnocchi, gelecek ayın daha bereketli geçmesi için uygulanan bir gelenek yalnızca.